Wieżyczki

From the Portal Wiki
< Turrets(Redirected from Turret/pl)
Jump to navigation Jump to search
Opakowanie wieżyczek strażniczych
Witaj, przyjacielu.
Wieżyczka strażnicza

Wieżyczki to jedne z głównych przeszkód w serii Portal. Uzbrojone w nieskończoną amunicję i śmiertelnie dokładne, będą podejmować próby zabicia gracza, gdy go zauważą.

Głosu użycza im Ellen McLain.

Generalne informacje

Wieżyczki strażnicze

Wieżyczka strażnicza

Wieżyczki strażnicze to małe, trójnogie roboty pojawiające się w serii Portal. Nie mogą niezależnie się poruszać, lecz mogą wychylić swoje boczne części, ukazując dwa działa Gatlinga. Środkowa część zawiera ich czerwone "oko", które emituje celownik laserowy. Prawie całe miejsce w ich wnętrzu przeznaczone jest na amunicję.

Gdy nie mogą dostrzec gracza w okolicy, zachowają stan nieaktywności i będą stać bez ruchu, ze schowanymi działkami. Gdy gracz znajdzie się w ich zasięgu wzroku, wieżyczki zaczną strzelać. Będą strzelać dalej, póki gracz nie umrze lub nie wyjdzie z zasięgu ich wzroku. Gdy wieżyczki stracą cel, będą krótko szukać dookoła gracza, a następnie wrócą do stanu nieaktywnego.

Wieżyczki mogą być wyłączone lub zniszczone na kilka sposobów. Najczęstszy sposób to przewracanie ich, powodując, że zaczynają strzelać na oślep przed ich deaktywacją. Dodatkowo, Termiczny Promień Zniechęcenia lub Siatka Dematerializująca mogą być użyte do zniszczenia ich. Należy zwrócić uwagę na to, że wyłączona wieżyczka przywrócona do pozycji pionowej nie będzie z powrotem funkcjonować poprawnie.

Wieżyczki rakietowe

Wieżyczka rakietowa

Wieżyczki rakietowe to wyjątkowy przeciwnik w Portalu. Przypominem wygląda rdzeń osobowości wyposażony w wyrzutnię rakiet. Po aktywacji powoli ustawi cel i wyda dźwięk przed wystrzeleniem rakiety. Gra ważną rolę w walce z GLaDOS, jako, że rakiety muszą być wystrzelone przez portale aby ją trafić, powodując, że odpadają od niej rdzenie osobowości

Uszkodzone wieżyczki

Uszkodzona wieżyczka

Uszkodzone wieżyczki, nazwane "badziewnymi wieżyczkami" przez Wheatleya, są niekompletnymi, nieposiadającymi kul wersjami wieżyczek strażniczych. W odróżnieniu od nich, mają bardziej humorystyczne i sarkastyczne kwestie, i mówią męskim, mniej mechanicznym głosem.

Są niegroźne dla Chell, wiele razy wypowiadają komentarze takie, jak np. "Dobra, jakby ktoś się pytał, to cię zabiłem.". Ich kwestie sprawiają wrażenie, że są one ślepe, lecz nadal zdają sobie sprawę z obecności bohaterki. Po raz pierwszy widziane są w rozdziale 5.

Wieżyczka-mutant

Wieżyczka-mutant

Wieżyczki-mutanty to dziwne hybrydy wieżyczek strażniczych i Kostek Obciążeniowych, stworzone przez Wheatleya, aby rozwiązywały testy. Pojawiają się w rozdziale 8.

Wieżyczki-mutanty nie mówią, w zamian emitują niewyraźne ćwierkanie. Są one zastępstwem kostek obciążeniowych w tym rozdziale, z tą różnicą, że wieżyczki-mutanty będą skakać bez celu, gdy nie leżą na przycisku. Gdy są podnoszone przez Chell, chowają nogi do środka kostki. Jeśli spadną na bok lub do góry nogami, będą ruszać nogami, próbując wstać.

Primadonna

Primadonna

Primadonna (z włoskiego Pierwsza Dama, tytuł nadawany głównej wokalistce, divie, w operze) to większa, szersza wieżyczka która pojawia się na końcu Portala 2 w chórze wieżyczek, po tym, jak GLaDOS pozwala Chell wyjść na powierzchnię.

Primadonna może być także znaleziona w rozdziale 3, pomieszczeniu testowym 11, widoczna po wyjściu z windy, przed wejściem do pomieszczenia. Można ją zobaczyć też pod norą Ratmana w rozdziale 3, pomieszczeniu 16, gdzie obserwuje kwartet wieżyczek.

Król Zwierząt

Król Zwierząt

Król Zwierząt to wyjątkowa wieżyczka, która pokjawia się w pokazie slajdów Aperture Science zatytułowanym "Przejęcie przez Króla Zwierząt" w rozdziale 1. Wieżyczka jest o wiele większa od innych wieżyczek, i wygląda na to, że pracuje dokładnie w ten sam sposób. Może być odróżniony od zwyczajnych wieżyczek na podstawie rozmiaru, korony i obudowy z wzorem skóry leoparda. W kontekście pokazu, Król Zwierząt jest użyty jako przykład jednostki lub organizacji zdolnej do przejęcia kontroli nad Ziemią, która "...odmawia lub nie jest w stanie wysłuchać racjonalnych argumentów".

W grze pojawia się tylko na jej końcu, gdy Chell podróżuje na powierzchnię po pokonaniu Wheatleya.

Lewitująca wieżyczka

Lewitująca wieżyczka w grze

Lewitująca wieżyczka to nieużywany typ wieżyczki znaleziony w plikach gry Portal 2. Emituje jasnoniebieski promień i ma umiejętność podpalania gracza, podobnie, jak Termiczny Promień Zniechęcający, jednakże w odróżnieniu od niego, laser nie ogranicza ruchów gracza ani nie wchodzi w interakcję z mechaniką gry. Lewitująca wieżyczka może być wywołana w Portalu 2 przez komendę konsoli ent_create npc_hover_turret.

Występowanie

Portal

Zobacz też: Portal

Wieżyczki pojawiają się w pomieszczeniu 14 i późniejszych.

Portal: Still Alive

Zobacz też: Portal: Still Alive

Portal 2

Zobacz też: Portal 2

Wieżyczki powracają w sequelu jako równocześnie przeciwnik Chell i graczy w trybie co-op, i wyglądają dość wcześnie. Różne wersje wieżyczek są wprowadzone, razem z uszkodzoną wieżyczką i królem zwierząt.

Galeria

Filmy

Zobacz też: Filmy

Wieżyczki i Król Zwierząt występujące w filmach informacyjnych w komorze transportowej.

Ciekawostki

  • Gdy GLaDOS próbuje zabić Wheatleya paradoksem na początku rozdziału 8, każda wieżyczka-mutant jest zniszczona, humorystycznie wskazując, że są mądrzejsze od Wheatleya.

Związane osiągnięcia

Portal

Ogień przyjacielski
Ogień przyjacielski
Zestrzel wieżyczkę za pomocą innej wieżyczki.

Portal: Still Alive

A Feeling Like Floating
A Feeling Like Floating
Rozłóż wieżyczkę.
Is Anyone There?
Is Anyone There?
Ukończ grę bez otrzymania żadnych obrażeń od wieżyczek.
Saw That One Coming
Saw That One Coming
Spowoduj, że wieżyczka z rakietami zniszczy swoją rakietę.
The Camera Adds 10 Pounds
The Camera Adds 10 Pounds
Przewróć wieżyczkę z pomocą kamery.

Portal 2

Bez urazy
Bez urazy
Ocal wieżyczkę od odkupienia
Wieżyczkozaur
Wieżyczkozaur
Użyj powietrznej katapulty zaufania, aby wystrzelić wieżyczkę
Sam na skan
Sam na skan
Stań w wykrywaczu uszkodzonych wieżyczek
Tańcz głupia, tańcz
Tańcz głupia, tańcz
Zatańcz przed wieżyczką blokowaną przez barierę świetlną w trybie kooperacji

See also