Aperture Science

From the Portal Wiki
Jump to: navigation, search
Logo aperture.png

Aperture Science to placówka badań naukowych założona przez Cave'a Johnsona. Akcja Portala i Portala 2 toczy się w Centrum Wzbogacenia Aperture Science, które zajmuje się testowaniem produktów Aperture Science i ich użytkowników bez końca.

Historia

Zobacz też: Historia
Artykuł w gazecie o zakupie kopalni soli

Aperture Science założono jako Aperture Fixtures we wczesnych latach 40. XX wieku przez Cave'a Johnsona. Firma początkowo zajmowała się produkcją i dystrybucją zasłon prysznicowych – prymitywnych portali między wnętrzem a zewnętrzem prysznica. Cave Johnson wygrał nagrodę "Najlepszego Sprzedawcy Zasłon Prysznicowych 1943". Gdzieś między 1943 a 1947 rokiem nazwa spółki została zmieniona na "Aperture Science Innovators". Mimo, że celem tej zmiany miało być sprawienie wrażenia, że zasłonki są bardziej higieniczne, firma skupiła się na prawdziwej nauce. Cave Johnson zakupił wielką, opuszczoną kopalnię soli w Górnym Michigan, w której zbudowano Centrum Wzbogacenia.

W późnych latach 40. i 50. Aperture Science rozpoczęło wszechstronne testowanie i badania. Najlepsze obiekty testowe, takie jak olimpijczycy, astronauci i bohaterowie wojenni zostali wybrani jako pierwsi. Firma była także drugim największym kontrahentem Departamentu Obrony, tuż po Black Mesie w latach 1952-54. Wynalezione w tym okresie zostały żel repulsyjny, Obciążeniowa Kostka Magazynująca, 1500-megawatowy Superkolidujący Superprzycisk i Przenośne Urządzenie Tunelów Kwantowych Aperture Science, wczesna i wiele większa wersja dzisiejszego urządzenia portalowego.

W latach 70., Aperture Science było finansowo niestabilne. Olimpijczycy, astronauci i bohaterowie wojenni zostali zastąpieni przez włóczęgów, którzy dostawali 60 dolarów za testy. Aperture kontynuowało badania i stworzyło żel napędzający

W latach 80. uczestnictwo w testach zostało ustanowione obowiązkiem wszystkich pracowników, podnosząc jakość obiektów testowych, lecz powodując spadek ilości pracowników. Problemy finansowe Aperture były bardzo poważne w tym czasie, lecz badania trwały dalej. Skały księżycowe zostały użyte do stworzenia żelu konwersyjnego. Wszystkie powierzchnie pokryte nim stają się perfekcyjnymi powierzchniami na portale. Cave Johnson zatruł się podczas eksperymentów z kamieniami księżycowymi i został poważnie chory. Po pogorszeniu się znacznie jego zdrowia przekazał kontrolę nad firmą swojej asystantce, Caroline, prosząc, aby jej świadomość znalazła się w komputerze. Testowanie było kontynuowane, z nadzieją, że wielokrotne przechodzenie przez portale mogłoby w jakiś sposób uleczyć Johnsona. Aperture rozpoczęło także pracę nad GLaDOS, sztuczną inteligencję, która nadzorowałaby testowanie.

W 1998, GLaDOS została włączona po raz pierwsza. Natychmiast po włączeniu stała się świadoma i wypełniła centrum wzbogacenia śmiercionośną neurotoksyną, zabijając większość naukowców. Placówka została praktycznie zamknięta, a we wnętrzu zaczął się nieskończony cykl testów kierowany przez GLaDOS.

Produkty

Staff members and associates

Osobny artykuł: Bohaterowie

Linki zewnętrzne