Kostki

From the Portal Wiki
Jump to navigation Jump to search
Jeżeli myślisz, że to, że zamkniesz się tutaj powstrzyma testy, popełniasz wielki błąd; tu masz kolejną kostkę.
GLaDOS
Portal1 StorageCube.png

Kostki to często występujący element rozgrywki w Portalu i Portalu 2.

Kostki

Kostka Obciążeniowa

Portal2 StorageCube.png

Kostka Obciążeniowa została wprowadzona w Portalu, powszechnie występuje też w Portalu 2. W Portalu 2, niebieski pierścień zmienia kolor na żółty, gdy kostka znajdzie się na Superzderzeniowym Superprzycisku.

Obciążeniowa Kostka Towarzysząca

Companion Cube.png
Osobny artykuł: Obciążeniowa Kostka Towarzysząca

Obciążeniowa Kostka Towarzysząca występuje w Portalu i Portalu 2. Funkcjonuje w ten sam sposób, jak normalna kostka, różniąc się tylko sercem na jej ścianach, które ma pomóc graczom nawiązać więź z nią i uświadomić, że muszą się nią posługiwać przez całe pomieszczenie testowe.

Bezkrawędziowa Kostka Bezpieczeństwa

ESC.png

Bezkrawędziowa Kostka Bezpieczeństwa pojawia się w Portalu 2, i jest używana tylko w trybie co-op, jednakże pojawia się raz w kampanii dla jednego gracza jako śmieć. Ta "kostka" jest tak naprawdę kulą. Zachowuje schemat kolorystyczny i wzory charakterystyczne dla innych kostek.

Kostka Przekierowania Zniechęcenia

Portal2 ReflectionCube.png
Osobny artykuł: Kostka Przekierowania Zniechęcenia

Kostka Przekierowania Zniechęcenia została wprowadzona w Portalu 2. Jej główne użycie to przekierowywanie termicznych promieni zniechęcających (śmiertelnie groźnych laserów) w inne miejsca lub przez portale, jeśli to niezbędne.

Skalowalna Kostka

Scalable Cube.png

Skalowalna Kostka występuje tylko w Portal 2 Sixense MotionPack DLC. Jedynym sposobem do przeskalowania kostki to użycie kontrolera Razer Hydra. Rozmiar kostki zmienia się jednocześnie z jej masą. Skalowalna kostka może być użyta do budowy mostów lub niszczenia wieżyczek.

Kostka Ustrojstwa

Portal 2 - Contraption Cube.png

Kostka Ustrojstwa została ekskluzywnie pokazana w Kreatorze Zagadek edukacyjnej wersji Portal 2. Posiada regulowaną masę, tarcie oraz elastyczność. Minimalna masa to 1 kg, a maksymalna - 85 kg. Istnieje 5 poziomów tarcia – bez-tarciowy, śliski, normalny, lepki oraz bardzo lepki. Także istnieje 5 poziomów elastyczności – brak odbicia, małe odbicie, normalne, skoczne oraz bardzo skoczne. Domyślnie mamy 40 kg, bez-tarciowa oraz brak odbicia. Inne ustawienia będą miały inny wygląd.

Wieżyczka-mutant

Portal2 MonsterTurret b.png
Osobny artykuł: Wieżyczki

Wieżyczki-mutanty to dziwne hybrydy wieżyczek i kostek obciążeniowych stworzone przez Wheatleya, aby rozwiązywać testy bez obiektów testowych. Zadebiutowały w rozdziale 8 "Swędzenie".

Wieżyczki-mutanty nie mówią, w zamian emitują niewyraźne ćwierkanie. Są one zastępstwem kostek obciążeniowych w tym rozdziale, z tą różnicą, że wieżyczki-mutanty będą skakać bez celu, gdy nie leżą na przycisku. Gdy są podnoszone przez Chell, chowają nogi do środka kostki. Jeśli spadną na bok lub do góry nogami, będą ruszać nogami, próbując wstać.

Gniazda

Superzderzeniowy Superprzycisk

Portal 2 Heavy Duty Super-Colliding Super Button.png
Osobny artykuł: Superprzycisk

Superzderzeniowy Superprzycisk jest gniazdem, który może zostać aktywowany przez ciężar postaci gracza, Kostki Obciążeniowej, Bezkrawędziowej oraz Wieżyczkę-mutanta. Przycisk ten został pierwszy raz pokazany w Portalu oraz Portal 2.

Starszy wariant (prototyp) z lat 50-70 może być zobaczony w kampanii dla jednego gracza z Portal 2 - w rozdziale Upadek oraz Zjednoczenie.

Gniazdo Kostki Obciążeniowej

Weighted Storage Cube Receptacle.png

Gniazdo Kostki Obciążeniowej to miejsce umieszczenia kostki obciążeniowej, wprowadzonej w Portalu 2. Kostka Obciążeniowa musi być położona bezpiecznie w środku gniazda, aby gracz mógł kontynuować. Mimo, że wygląda podobnie do przycisku, nie może być aktywowane przez gracza lub żaden inny obiekt położony na nim.

Gniazdo Bezkrawędziowej Kostki Bezpieczeństwa

Edgeless Safety Cube Receptacle.png
Osobny artykuł: Gniazdo Bezkrawędziowej Kostki Bezpieczeństwa

Gniazdo Bezkrawędziowej Kostki Bezpieczeństwa to miejsce przeznaczone dla położenia bezkrawędziowej kostki. Kostka musi być położona w środku gniazda, aby aktywować elementy.

Pojawia się tylko w trybie co-op.

Gniazdo Kostki Ustrojstwa

Contraption Cube Receptacle.png

Gniazdo Kostki Ustrojstwa zostało ekskluzywnie pokazane w edukacyjnej wersji Portal 2. Chociaż jest zaprojektowane dla Kostki Ustrojstwa, gniazdo nie rozpozna kostki i nie aktywuje żadnych elementów zagadki, które są z tym gniazdem połączone. Do tego, nie pokazuje się poprawnie w grze, przez co ma kolory czarne, a nie jak oryginalny model mający inne.

Powiązane osiągnięcia

Portal

Bratobójca
Bratobójca
Zrób wszystko, aby przeżyć

Portal 2

Zręczny rzut
Zręczny rzut
Umieść kostkę na przycisku, nie dotykając jej
Zachowanie masy
Zachowanie masy
Złam zasady w komorze testowej 07
Chwyt Schrödingera
Chwyt Schrödingera
Złap pomalowane na niebiesko pudełko zanim dotknie podłoża
Żelazny uchwyt
Żelazny uchwyt
Nie utrać ani jednej kostki w pomieszczeniu 6 w serii testów Masa i prędkość w trybie kooperacji
Zabawa na trzech
Zabawa na trzech
Znajdź ukrytą kostkę towarzyszącą w komorze testowej w trybie kooperacji
Pokaz talentów
Pokaz talentów
Nie dopuść do zniszczenia kostki w pomieszczeniu 6 serii testów z wykorzystaniem żelu mobilności w trybie kooperacji

Galeria

Portal

Zobacz też: Portal

Portal 2

Zobacz też: Portal 2