Żele

From the Portal Wiki
Jump to navigation Jump to search
Don't get covered by the gel.
We haven't entirely nailed down what element it is yet, but I'll tell you this: It's a lively one, and it does NOT like the human skeleton.
Cave Johnson

Żele są częścią mechaniki gry. Oficjalnie zostały pokazane w Portal 2. Są one płynami w stylu farby które nakładają specjalny efekt gdy wylane na powierzchnie i obiekty.

Żele

RepulsionGel.png

Żel Odpychający

Osobny artykuł: Repulsion Gel

Ten żel to jasnoniebieska substancja nadająca umiejętności odpychania. Obiekty jak [[Kostki] i Wieżyczki które dotkną powierzchnię pokrytą Żelem Odpychającym, albo odbiją się od żelu lub odbijać się nieregularnie po pokryciu nim. Ze względu na efekt, wysokość, z której obiekt testowy spada przed wylądowaniem na pokrytej żelem powierzchni, wpływa na wysokość skoku. Obiekty testowe mogą również używać żelu do poruszania się w przód i w tył między dwiema równoległymi powierzchniami, a nie tylko do poruszania się w górę i w dół.

PropulsionGel.png

Żel Napędzający

Osobny artykuł: Propulsion Gel

Żel napędzający to jasnopomarańczowa substancja, która znacznie zwiększa prędkość obiektów i zmniejsza tarcie obiektów poruszających się po powierzchniach, na które jest nakładany. Wszelkie przedmioty pokryte tym żelem mają zmniejszone tarcie, co powoduje, że łatwo ślizgają się po podłodze.

ConversionGel.png

Żel Konwersji

Osobny artykuł: Conversion Gel

Przewodząca portale biała substancja wykonana ze skał księżycowych. Pozwala obiektom testowym strzelać portale na powierzchnie które wcześniej nie miały możliwości przyjmować portale.

CleansingGel.png

Żel Oczyszczenia

Ten żel być może jest wodą ze specjalną umiejętnością usuwania żelów z powierzchni i obiektów. Nie ma żadnych specjalnych właściwości związanych z rozgrywką i jako taki nie wpływa na żadne inne powierzchnie niż pokryte innymi żelami.

Szlam

Szlam lub Ściek był tylko znaleziony w Portalu podczas ucieczki Chell i nie jest często uznawany jako żel ze względu na to, że nie ma emitera, nie służy do rozwiązywania pomieszczeń testowych, a Chell nie może nim „malować”, jak oficjalnymi żelami wprowadzonymi w „Portalu 2”. Niezależnie od tego, ma pewne właściwości podobne do niektórych żeli w „Portalu 2”, takie jak śliski efekt biegania na Żelu Napędzającym i efekt przyczepności, który sprawia, że ​​Chell trochę utyka na powierzchni.

Nieużywane żele

Żel przylepny

Osobny artykuł: Adhesion Gel/pl

Fioletowy "kleisty" lub "przyczepny" żel został znaleziony w nieużywanych rzeczach w Portal 2. Okazuje się, że fioletowy żel początkowo miał zachowywać się jak niebieski w grze: The Power of Paint, w której głównie występują żele z gry Portal 2. Żel przyczepny byłby w grze wraz z odpychającym, napędowym i żelem konwersji, lecz niektórzy testerzy gier byli zbyt zdezorientowany, kiedy musieli myśleć o portalach podczas chodzenia po ścianach i sufitach, więc skończyło się na usunięciu żelu zanim gra została wydana.

Żel odbijający

Osobny artykuł: Reflection Gel/pl

Jasno-szary żel jest także jednym z nieużywanych żeli w grze Portal 2. Pozwala on na odbicie promienia zniechęcającego w inne kierunki. Zamiast niego twórcy postanowili stworzyć kostkę przekierowywującą.

Powiązane osiągnięcia

Nieupośledzony w pionie
Nieupośledzony w pionie
Opanuj do perfekcji żel repulsyjny
Wybielacz
Wybielacz
Ukończ pierwszy test z żelem konwersyjnym
Tarcie mu nieobce
Tarcie mu nieobce
Opanuj do perfekcji żel napędzający
Chwyt Schrödingera
Chwyt Schrödingera
Złap pomalowane na niebiesko pudełko zanim dotknie podłoża

Galeria

Ciekawostki

    • Czwarty żel, czyli "przylepny", także został zapożyczony z gry TAG i był testowany w Portal 2. Miał pozwalać graczom "przylepiać się do powierzchni, a zarazem chodzić po ścianach jak Fred Astaire w Royal Wedding"[1]; jednakże, został wcześnie usunięty podczas tworzenia z powodu przyczepiania się graczy do ścian.[2] Jego podajnik wciąż jest dostępny w plikach gry, jednakże sam żel nie posiada żadnych przylepnych właściwości lub tekstury.[3]
  • Żel odpychający był pierwszą próbą w Aperture Science związaną ze stworzeniem dietetycznego puddingu.


Zobacz Także

Odnośniki

  1. Strona 2 rozdziału 8 Portal 2 - The Final Hours.
  2. Strona 4 rozdziału 8 Portal 2 - The Final Hours.
  3. Test przylepnego żelu w grze http://www.youtube.com/watch?v=U-A1s67wK2Q