Wheatley/cs

From the Portal Wiki
Jump to navigation Jump to search
Wheatley
Počkám – počkám na tebe hodinu. Pak se vrátím, a pokud tady najdu tvoji mrtvolu, tak tě pohřbím. Jo? Výborně. Skvělá práce. Takže se uvidíme za hodinu. Snad. Pokud tedy nebudeš... mrtvá.
Wheatley

Wheatley, známý také jako Koule pro tlumení inteligence, je osobnostní jádro naprogramované s mužským chováním a západoanglickým country přízvukem. Poprvé se objevuje v Portalu 2 a pomáhá Chell v navigaci testovacím prostředím v prvních částech hry. Snaží se jí také pomoci v útěku ze zařízení.

Wheatleyho namluvil britský herec a komik Stephen Merchant.

Portal 2

Zhlédněte také: Portal 2

V průběhu hry Wheatley pomáhá Chell s útěkem před GLaDOS a jejími testy. Společně poškodí její výrobnu střilen, generátor neurotoxinu a později se jí sami postaví. Proběhne přenos jader a Wheatley přebere kontrolu nad celým zařízením. Když už se Wheatley chystá pustit Chell na svobodu, moc, kterou dostal, ho zkazí, a tak se stane hlavním záporákem ve hře. GLaDOS uvězní v bramborovém napájecím článku a spolu s Chell ji nechtěně spustí do starobylých prostor Aperture Science, kde odpočívají staré a zapomenuté experimenty.

Po návratu z hlubokého podzemí GLaDOS a Chell zjišťují, že Wheatley svými akcemi směruje k nukleárnímu roztavení celého komplexu. Poté, co společně překonají několik testovacích komor navržených Wheatleym, se je Wheatley pokusí zabít, což se mu nepovede a Chell s GLaDOS utečou. GLaDOS navrhuje připevnit na Wheatleyho poškozená jádra, aby došlo k dalšímu přenosu jader.

Chell vstupuje do Wheatleyho doupěte; v tomto momentu začíná poslední souboj hry. Ve chvílích, kdy se Wheatley dočasně kvůli bombám vypne, ho Chell poškodí natolik, aby došlo k dalšímu přenosu jádra, a tím předejde zničení celého komplexu. Nastane ovšem patová situace, kdy se Wheatley nechce vzdát vlády, a Chell musí k dokončení přenosu stisknout tlačítko pro řešení patových situací. To se ukáže jako problém, neboť Wheatley nastražil do oblasti tlačítka bomby, které vybuchnou v okamžiku jejího příchodu. Chell jejich výbuch ale přežije a vytvoří portál na Měsíci. Následný vír vcucne jak Chell, tak Wheatleyho do vesmíru. Chell se ho pevně drží. Mezitím GLaDOS přebírá své tělo zpátky a nakonec Chell zachrání; Wheatleyho nechává žít navěky v chladu vesmíru.

Wheatley se naposledy objevuje na konci závěrečných titulků společně s Vesmírným jádrem létajícím kolem něj; přeje si, aby mohl Chell někdy říct, jak moc ho mrzí všechno, co jí kdy provedl.

Galerie

Reference