Aperture Science

From the Portal Wiki
Jump to: navigation, search
Logo aperture.png

Aperture Science je výzkumné centrum založené Cavem Johnsonem. Příběh Portal a Portal 2 se odehrává v centru obohacování Aperture Science, které se věnuje nekonečnému testování produktů Aperture Science a lidí, kteří je používají.

Historie

Zhlédněte také: Příběh
Noviny oznamující koupi solného dolu

Aperture Science bylo založeno jako Aperture Fixtures na začátku 40. let Cavem Johnsonem. Aperture Fixtures bylo primárně určeno k výrobě a distribuci sprchových závěsů, které fungovaly jako jednoduchý portál mezi vnitřkem a vnějškem sprchy – Cave Johnson vyhrává cenu "Shower Curtain Salesman of 1943". Mezi roky 1943 a 1947 firma změnila své jméno na "Aperture Science Innovators". Toto jméno zvolil, neboť díky němu "vypadaly závěsy hygieničtější" a firma se zaměřila na "skutečnou vědu". Cave Johnson koupil obrovský opuštěný solný důl v Horním Michiganu, ve kterém se mělo obohacovací centrum Aperture Science vybudovat; nicméně zde byla ještě jedna alternativní lokace v Clevelandu v Ohiu.

Na přelomu 40. a 50. let začalo v Aperture Science komplexní testování a postupný výzkum. Nejlepší testovací subjekty, jako olympionici, astronauti a váleční hrdinové, byli vybíráni jako první. Byli také druhým největším dodavatelem hned po Black Mesa pro Ministerstvo obrany od roku 1952 do 1954. Aperture vyvinulo v tomto období Odpuzovací gel, Zátěžové testovací kostky, Zátěžová užitková super-kolidující super tlačítka a Příruční kvantové tunelové zařízení, později mnohem větší verzi moderního Portálového zařízení.

Do 70. let bylo Aperture Science finančně nestabilní. Olympionici, astronauti a váleční hrdiové, které centrum používalo jako testovací subjekty, byli nahrazeni tuláky, kterým bylo placeno 60 dolarů za jejich čas. Aperture Science pokračovalo se svými výzkumy a vytvořilo Pohonný gel.

V 80. letech se testovací účast všech zaměstnanců stala závaznou, kvalita testovacích subjektů se zvyšovala, ale snižovala se schopnost si udržet zaměstnance. Finanční problémy Aperture Science byly v té době závažné, avšak vývoj pokračoval. Měsíční kameny byly použity k vytvoření Konverzního gelu, účinného vodiče portálů. Cave Johnson se nakazil svým experimentem s měsíčními kameny. Byl smrtelně nemocný a čím více se jeho zdraví zhoršovalo, tím více předával svoje postavení své asistentce Caroline a přemýšlel o umístění jejího vědomí do počítače. Testování pokračovalo s nadějí, že se najde lék na vyléčení Caveovy nemoci. Aperture Science započalo vývoj Genetic Lifeform and Disk Operating Systemu (GLaDOS), umělé inteligence, která bude použita k dohledu nad vědeckým testováním.

V roce 1998 byla GLaDOS poprvé uvedena do provozu, jenže se okamžitě stala sebevědomá a vražedná. Zaplavila výzkumné centrum smrtícím neurotoxinem a zabila mnoho vědců. Aperture Science bylo ochromeno a umístěno do cyklu neustálého testování vedeného GLaDOS.

Produkty

Zaměstnanci a spolupracovníci

Původní článek: Postavy

Externí odkazy