Template:FeaturedArticle/cs

From the Portal Wiki
Jump to: navigation, search

Current featured article

Purge the page cache to update the below.

Text

GLaDOS je centrální jádro navržené k ovládání, řízení, a sledování Aperture Science. Se schopností posouvat a hýbat zařízeními a různými komorami, GLaDOS je schopna dosáhnout bezproblémového a skoro nekonečného testovacího desinu zatímco sídlí v Centrální Komoře AI.

Image
GLaDOS

Propose new featured articles first, before making any changes here.

Previous featured articles

Věštící Střílna

Oracle Turret

Věštící Střílna je přátelská Strážní Střílna která je narazena dvakrát v Portálu 2. Though never named in-game, it is known for its cryptic speech of future events and exposition.

Puzzle Creator

Puzzle Creator

The Puzzle Creator (also known as Puzzle Maker or Editor) is a part of the Perpetual Testing Initiative in Portal 2, a DLC released on May 8th, 2012 allowing the creation of both single-player and co-op test chambers within a simple in-game editor.

Handheld Portal Device

Handheld Portal Device

The Aperture Science Handheld Portal Device (also known as the Portal Gun or ASHPD) is the experimental tool designed to place two portals that objects can pass through. This is the primary tool players are equipped with to complete Test Chambers.

Cave Johnson

Cave Johnson je zakladatel Apeture Science, které bylo postaveno z Aperture Science Inovacích. Byl zmíněn v Portalu, ale hraje mnohem větší roli v Portalu 2 ve formách kazet a nahrávkách, které za sebou ponechal. Jeho stav je neznámý, ale pravděpodobně mrtvý.

Cave Johnson