Portal
“Pořád si nemůžu zvyknout, jak jsi maličká!” Tento článek je pahýl. Kvůli tomu není kompletně dokončen. You can help Portal wiki by expanding it. |
Vývojář: | |
Vydavatel: |
|
Distributor: |
|
Engine: | |
Vydáno: |
|
Mody: |
Singleplayer |
Žánr: |
First-person logická/plošinovka |
Rating: |
|
Požadavky: |
|
Portal je původní hra série Portal. Je to hra pro jednoho hráče založená na řešení hádanek vyvinutá společností Valve, která byla vydána v rámci balíčku her The Orange Box 9. října 2007 pro Microsoft Windows a Xbox 360; verze pro PlayStation 3 byla vydána později, 11. prosince 2007. Portal byl také od 14. května 2010 znovu vydán, tentokrát pro operační systém Mac OS X jako propagace Steamu a Source her pro Mac OS X; v důsledku toho byl do 24. května 2010 Portal na Steamu uvolněn zdarma ke stažení na propagační webové stránce Steamu.
Shrnutí děje
Příběh Portalu se hráči odhaluje prostřednictvím zvukových vzkazů od GLaDOS a z některých vedlejších místností později ve hře. Podle dokumentu The Final Hours of Portal 2 se hra odehrává "někdy v roce 2010" - dvanáct let po opuštění (komplexu Aperture Science?). Hra samotná začíná probuzením hlavní aktérky, Chell, ze stáze, kdy se objevuje hlas GLaDOS - počítačové inteligence, která jí dává základní instrukce k testování a upozorňuje na možná nebezpečí. V této části hry se hráč za pomocí různých testovacích komor naučí základním mechanikám a principům hry. Oznámení GLaDOS nicméně neslouží pouze k navádění Chell k cíli, ale také dotvářejí atmosféru a charakter této umělé inteligence. Pokud Chell úspěšně překoná všechny testy, je jí slíben dort a psychologická pomoc.
Chell prochází prázdným Výzkumným centrem a její jediná interakce probíhá s GLaDOS. V průběhu testování je ve hře opatrně naznačeno, že motivy GLaDOS mohou být horší, než její dosavadní nápomocné chování. Přestože byla GLaDOS navržena, aby pomáhala a dodávala sílu a odvahu k dalším testům, její akce a dialogy nesou znaky pokrytectví a naprosté neúcty k bezpečnosti a dobrým podmínkám testovacích subjektů. S dalším postupem Chell se testovací komory stávají obtížnější a nezřídka velmi smrtelné. GLaDOS dokonce Chell nasměruje do "zkoušky ostré střelby pro vojenské androidy", údajně kvůli "plánované údržbě" testovací komory původně určené pro tento test. V jiném místě GLaDOS Chell namlouvá spoustu žvástů o Vážené společenské kostce, o její věrnosti a důležitosti, i když je to vlastně jen zátěžová kostka se srdíčkem na každé stěně, kterou ovšem Chell musí použít, aby testovací komorou prošla; po jejím dokončení GLaDOS prohlásí, že kostka "bohužel musí být usmrcena" v "nouzovém spalovači inteligence", aby mohlo testování pokračovat. V pozdějších komorách se setkáváme s automatickými střilnami s dětským zvukem, které na Chell střílí a které po zablokování Chell odpouští ("Neobviňuji tě" a "Nejsme nepřátelé").
Poté, co Chell dokončí závěrečnou testovací komoru, GLaDOS jí pogratuluje a připraví její "vítězné vzplanutí" - a to tak, že ji nasměruje do ohnivé pasti. Jak se GLaDOS zmíní, že "všechny technologie Aperture zůstávají bezpečně fukční až do 4000 Kelvinů, Chell z pasti uteče a klestí si svou cestu údržbovými oblastmi a chodbami Výzkumného centra. V této oblasti GLaDOS neustále vysílá vzkazy a jak se mění, stává se zřejmé, že to byla možná ona, která zabila všechny ve Výzkumném centru. Chell se mezitím dále prokousává oblastmi pro údržbu a prázdnými kancelářemi za testovacími místnostmi a také následuje graffiti, které ukazují správný směr k útěku. V těchto oblastech "za oponou", které jsou navíc v dezolátním stavu, se nachází zejména oznámení typu "dort je lež" a napodobeniny básně "The Chariot" od Emily Dickinsonové, básně "The Reaper and the Flowers" od Henryho Wadswortha a také "No Coward Soul Is Mine" od Emily Brontë, a truchlí se zde nad smrtí Společenské kostky. GLaDOS se snaží odradit Chell od dalšího postupu výhrůžkami fyzického násilí a zavádějícími výroky, podle nichž jde Chell špatnou cestou. Ona se mezitím dostává hlouběji do útrob údržbářských oblastí. Nakonec Chell stane v obří místnosti tváří v tvář své protivnici, GLaDOS, a jejímu obřímu mechanickému "tělu", které v místnosti visí. GLaDOS pokračuje ve výměně názorů (spíše názoru), když se jedno z jejích osobnostních jader oddělí a dopadne na zem; Chell jej hodí do spalovače. GLaDOS poté odhalí, že Chell právě spálila morální jádro, které na ni namontovali vědci z Aperture Science, aby přestala zaplavovat výzkumné centrum smrtícím neurotoxinem - a prohlašuje, že teď už jí v tom nic nebrání. Spustí se odpočítávání nastavené na šest minut, v jehož průběhu Chell postupně odděluje a spaluje další jádra GLaDOS, zatímco ona se ji od toho opět snaží odradit - jak verbálními urážkami, tak raketami. Po zničení posledního jádra selže technologie portálů, místnost roztrhá na kusy a přenese vše na povrch. Chell tam leží mezi zbytky GLaDOS. Pro vlastníky PC verze byla poslední scéna mírně pozměněna a prodloužena, a to jen pár dnů před ohlášením Portalu 2; neznámá entita s robotím hlasem odtahuje Chell zpátky do zařízení a při tom jí sděluje, že "děkuje za zaujmutí správné polohy pro přepravu na párty" (je to odkaz na žádost GLaDOS, podle které měla Chell po útěku zaujmout stejnou pozici). V závěrečné scéně probíhá nejdříve dlouhý a rychlý průlet nitrem zařízení, odkud se nakonec objeví několik regálů, které obklopují dort Černého lesa a Váženou společenskou kostku. Na těchto regálech leží další tucty osobnostních jader, některé se rozsvěcují, ale poté se snese dolů robotická paže a uhasí svíčku na dortu. Závěrečné titulky jsou vyvedeny velmi netradiční formou - ASCII artem v terminálu, kde GLaDOS hráči zazpívá píseň "Still Alive" a doručí konečnou zprávu, ve které pokládá experiment za obrovský úspěch.
Vývoj
Portal je úspěšný komerční duchovní nástupce nezávislé freewarové hříčky Narbacular Drop z roku 2005, která byla vyvíjena a vydána studenty z univerzity DigiPen; tvůrce této hry Valve zaměstnalo. Některé herní elementy, jako třeba systém barevné identifikace odlišných konců portálu (oranžový a modrý), byly zachovány. Naopak v Portalu není možné vystřelit portál skrz jiný, jako u Narbacular Drop, nicméně hráč může střílet, pokud stojí uvnitř portálu.
Historie aktualizací
Soundtrack
Další odkazy
- Portal: Still Alive – exkluzivní verze pro Xbox Live Arcade, která obsahuje všechen obsah z originálního Portalu a přidává navíc 14 nových testovacích komor, které jsou založeny na Portal: The Flash Verison + další achievementy.
- Portal 2 – následovník originální hry, vydaný v dubnu 2011.
- Seznam implicitních kláves
|
|